SIAF2020
   

Sapporo International Art Festival 2020

Вибачте цей текст доступний тільки в “Польська і “Англійська”.

(PL) Podstawowe informacje

(PL) Mamy przyjemność ogłosić, że Agnieszka Kubicka-Dzieduszyckakuratorka Centrum Sztuki WRO i managerka projektów międzynarodowych – została wybrana na główną kuratorkę sekcji Sztuka mediów podczas Sapporo International Art Festival w 2020 roku (SIAF2020).

Wspólnie z Taro Amano – głównym kuratorem sekcji sztuka współczesna, pełniącym jednocześnie funkcję dyrektora programowego SIAF2020 – Agnieszka Kubicka-Dzieduszycka będzie odpowiedzialna za opracowanie koncepcji programowej wystawy oraz dobór uczestniczących w niej artystów.

Sapporo International Art Festival (SIAF) to znaczące wydarzenie artystyczne odbywające się w formule triennale. Dyrektorem programowym pierwszej edycji w 2014 roku był kompozytor Ryuichi Sakamoto, program drugiej edycji opracował także muzyk – Otomo Yoshihide. Festiwal do tej pory odbywał się latem i jesienią. Tym razem organizatorzy postanowili zorganizować go zimą, by podkreślić cechy charakterystyczne dla Sapporo – miasta słynącego ze śnieżnych zim. Wydarzenie promuje lokalną twórczość i upowszechnia sztukę współczesną, pokazując, co miasto ma do zaoferowania poprzez prace, których tematem jest nie tylko śnieg i zima, ale które dotykają także tematów, związanych z kulturą północnego regionu.

Poprzednie edycje SIAF były kuratorowane jednoosobowo przez zaproszonego kuratora. W 2020 roku format ten został zmieniony i zastąpiony zespołem dwóch kuratorów głównych, odpowiedzialnych za poszczególne dziedziny.

Agnieszka Kubicka-Dzieduszycka została wybrana na stanowisko głównego kuratora odpowiedzialnego za przygotowanie programu kuratorskiego SIAF2020 w dziedzinie sztuki mediów, a Taro Amaro do kuratorowania sekcji Sztuka współczesna. Oboje zostali powołani przez Komitet wykonawczy SIAF w drodze konkursu. Do rozstrzygnięcia pozostał jeszcze konkurs na stanowisko dyrektora odpowiedzialnego za projektowanie i komunikację wizualną festiwalu.

Więcej informacji o SIAF2020, takie jak daty i miejsca wystaw zostaną ogłoszone latem 2019 roku.

Pełny tekst komunikatu prasowego Komitetu wykonawczego SIAF do pobrania: TUTAJ (w języku angielskim)