STRANGER TO THE TREES
(PL) OBEJRZYJ ZAPOWIEDŹ Z SIERPNIA 2020
Każdy element tego, co nazywamy naszym środowiskiem niezaprzeczalnie zawiera plastik. Niedawno ujawniono obecność plastiku na obrzeżach ludzkiego zasięgu: na dnie Rowu Mariańskiego, w deszczu, chmurach i atmosferze.
Podczas gdy zanieczyszczenie plastikiem pogarsza jakość ekosystemu, tworzywa sztuczne utrzymują dwutlenek węgla i metan z dala od atmosfery. Ale czy ten “pochłaniacz” dwutlenku węgla – wcielenie procesów przemysłowych, które przyczyniają się do kryzysu klimatycznego, jest konkurencją, czy sprzymierzeńcem lasów? W jakim procesie mogą się połączyć?
Dr Kat Austen podczas rezydencji we WRO będzie kontynuować swoje badania w temacie mikroplastiku i kryzysu klimatycznego w kontekście artystycznym.
Te tematy będą zgłębiane przez artystkę za pomocą technik analizy chemicznej, rozwijanych wcześniej w celu obserwowania mikroplastiku w wodzie i glebie, przy użyciu narzędzi laboratoryjnych specjalnie przystosowanych przez Austen do generowania dźwięków podczas mierzenia właściwości chemicznych.
Stranger to the trees bada zasięg wpływu antropocenu i formie dzieła sztuki przedstawia współistnienie mikroplastiku i lasów jako “pochłaniaczy” dwutlenku węgla.
Przyjrzę się dynamice mikroplastiku w atmosferze i jego konsekwentnemu rozprzestrzenieniu nad ziemią w kontekście kryzysu klimatycznego. Przeprowadzę eksperymenty z plastikiem i drzewami, badając procesy wzajemnego łączenia lub odrzucania ich materii, biorąc pod uwagę możliwość ich komplementarności i współistnienia. Rezultatem będzie nowa medialna instalacja artystyczna.