(PL) Mirosław Bałka. Nachtgesichten
   

(PL) 8.05 – 31.07.2013

(PL) Mirosław Bałka. Nachtgesichten
   

(PL) 8.05 – 31.07.2013

Вибачте цей текст доступний тільки в “Польська і “Англійська”.

(PL) Prace

(PL) Prace na wystawie – wideo, 2012

imp / Mondschlag Kopf / Smoke / Jeans / PL / Otw.Also sprach der Wolf / Basho / Mirror / Hauptsitz

(PL) O artyście

(PL) Mirosław Bałka (ur. 1958 w Warszawie) — rzeźbiarz. Zajmuje się również rysunkiem i filmem eksperymentalnym.

Karierę rozpoczął jako rzeźbiarz od prac figuratywnych, po czym przechodził w kierunku tworzenia obiektów o minimalistycznej formie. Wykorzystuje często przedmioty wycofane z codziennego życia, porzucone sprzęty. Od dziesięciu lat tworzy także prace z użyciem kamery wideo. Są to zapisy, które rejestrując nie-do-definiowane fragmenty rzeczywistości nieuchwytnie zbliżają się do reprezentacji sytuacji mentalnej.

Absolwent Technikum Nukleonicznego w Otwocku i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w pracowni prof. Jana Kucza (1985). Prowadzi Pracownię Działań Przestrzennych na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii ASP w Warszawie. Członek Akademie der Künste w Berlinie.

Brał udział w ważnych wystawach międzynarodowych, m. in. documenta w Kassel (1992), Biennale w Wenecji (1990, 1993, 2003, 2005), The Carnegie International w Pittsburgh (1995), Biennale w Sao Paulo (1998), Biennale w Sydney (1992, 2006), Biennale w Santa Fe (2006).

Jego prace znajdują się w najważniejszych kolekcjach muzealnych na świecie, m. in. w Tate Modern w Londynie, Van Abbemuseum w Eindhoven, MOCA w Los Angeles, SFOMA w San Francisco, MOMA w Nowym Jorku, Hirshhhorn Museum w Waszyngton DC, Art Institute w Chicago, The Carnegie Museum of Art w Pittsburghu, Museu Serralves w Porto, Moderna Museet w Sztokholmie, Kiasma w Helsinkach, Kroller Muller w Otterlo, The National Museum of Art w Atenach, The National Museum of Art w Osace, The Israel Museum w Jerozolimie. W Polsce, m. in. w Muzeum Sztuki w Łodzi, warszawskich CSW, Zachęcie i Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, MOCAK-u w Krakowie.

Na przełomie lat 2009—10 jego realizacja How It Is była pokazywana w Hali Turbin londyńskiej Tate Modern. Najnowsza jego stała realizacja w przestrzeni zewnętrznej, AUSCHWITZWIELICZKA, znajduje się w Krakowie przy ul. Lipowej (2010).

W 2008 roku w Centrum Sztuki WRO zrealizował wystawę Jetzt.

10 nowych prac zrealizowanych dla WRO prezentowała wystawa NACHTGESICHTEN, przygotowana podczas 15. Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO 2013 Pioneering Values.

Mieszka i pracuje w Otwocku i Warszawie.