Gil Delindro
   

(PL) rezydent programu EMAP/EMARE we WRO
marzec – maj 2021

Gil Delindro
   

(PL) rezydent programu EMAP/EMARE we WRO
marzec – maj 2021

(PL) W 2021 roku partnerem wspierającym projekt EMAP/EMARE jest Strefa Kultury Wrocław w ramach programu AIR Wro.

Вибачте цей текст доступний тільки в “Польська і “Англійська”.

Rhone

(PL) W trakcie swojej rezydencji Gil Delindro będzie rozwijał swój projekt Rhone. Praca zostanie zaprezentowana publiczności WRO podczas 19. Biennale Sztuki Mediów WRO 2021 REVERSO.

Instalacja jest rezultatem 3-miesięcznej ekspedycji na lodowiec Rodanu, miejsca narodzin jednej z największych rzek Europy. To gigantyczne ciało lodu, największy lodowiec Alp ostatniej epoki lodowcowej, odpowiada za geologiczne uformowanie się szwajcarskiego Jeziora Lemańskiego i poprzedzającej je doliny.

Gil podczas badań terenowych, przy użyciu hydrofonów i mikrofonów o wysokiej czułości przeprowadził kilka nagrań w różnych miejscach lodowca, są to m.in: Tunele lodowe, pasmo górskie i żwirownia, która działa na końcu lodowca. Nagrania zostały wykonane ze szczególną uwagą na niskie częstotliwości i infradźwięki. Infradźwięki odpowiadają zakresowi częstotliwości poniżej ludzkiej zdolności słyszenia, mogą one być wytwarzane zarówno podczas ruchu lodowca, jak i w dużych mechanicznych kompleksach przemysłowych. W celu nadania fizycznej formy zarejestrowanym niskim częstotliwościom, końcowym rezultatem projektu jest kinetyczna instalacja organiczna, która wykorzystuje żwir zebrany bezpośrednio na dolnym końcu lodowca, wraz z głośnikami z przetwornikami, które wibrują pod wpływem bardzo niskich częstotliwości. Chociaż infradźwięki nie mogą być akustycznie odbierane przez ludzi, głośniki z przetwornikami generują ruch, nieustannie poruszając żwir wokół nich. Poprzez to tarcie, głośniki wchodzą w fizyczną interakcję ze żwirem lodowca, zmieniając układ gruntu w kinetyczną instalację i generując nowe dźwięki akustyczne.