(PL) Izabella Gustowska. Cichym ścigałam ją lotem II
   

(PL) 18.11.2011 – 27.01.2012

(PL) Izabella Gustowska. Cichym ścigałam ją lotem II
   

(PL) 18.11.2011 – 27.01.2012

Вибачте цей текст доступний тільки в “Польська і “Англійська”.

(PL) O wystawie

(PL) Łącząc wideo i fotografię oraz mieszając tajemnicze zapisy wideo z kadrami wyłuskanymi z filmowych narracji, autorka zachęca widzów do odbycia niepokojącej podróży, domyślania się emocjonalnych, czy wręcz kryminalnych intryg ukrytych pod pozornie zwyczajnymi scenami.

Wrażenia i sensy ekspozycji budują dodatkowo wszechotaczający, zmiksowany dźwięk trzepotu skrzydeł motyla, wydające się wędrować czerwone punkty świetlne oraz wibrujące między obrazami promienie.

Wystawa tytułem nawiązuje do sławnej, wielokrotnie wznawianej powieści kryminalnej, napisanej w latach 60. przez polskiego pisarza Joego Alexa (pseudonim Macieja Słomczyńskiego, tłumacza m.in. Ulissesa Jamesa Joyce’a) Cichym ścigała go lotem.

(PL) O artystce

(PL) Izabella Gustowska

Urodzona w Poznaniu, gdzie mieszka i pracuje. Ukończyła poznańską PWSSP (dziś Uniwersytet Artystyczny). Jako profesor zwyczajny uczy na macierzystej uczelni, prowadząc Pracownię Działań Performatywnych i Multimedialnych na Wydziale Komunikacji Multimedialnej oraz w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa na kierunku Grafika.

Realizuje prace w obszarze różnych mediów, jest uważana za jedną z najciekawszych polskich artystek posługujących się techniką wideo, zajmuje się także fotografią, grafiką, malarstwem, performansem i instalacjami.

Jej prace, prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, w tym podczas tak prestiżowych wydarzeń, jak Biennale Sztuki w Wenecji i – dwukrotnie – Biennale w São Paulo, znajdują się w kolekcjach wielu znaczących instytucji sztuki na świecie. Jako kuratorka przygotowała wiele wystaw i wydarzeń artystycznych. Pracuje cyklami. Obecny, realizowany od 2008 roku, to cykl pod nazwą Struny Czasu.