Info
koncert z udziałem mrówek
„Kompozycja wspólnego świata nie jest już dana z góry i dlatego powinna być przedmiotem dyskusji. Jedynym sposobem odnalezienia w ramach kolektywu jakiejś interesującej z punktu widzenia życia publicznego materii pierwotnej jest uznanie go za zrzeszenie bytów mających zdolność mówienia”
– Bruno Latour, Polityka natury
To właśnie ta (niesłyszalna przez ludzkie ucho, bez wzmocnienia) zdolność porozumiewania się za pomocą dźwięków przez mrówczy Superorganizm zbudowała relację międzygatunkową pomiędzy naszym światem dźwiękowym a królestwem mrówek. To symbiotyczność tworzenia, która nie ma jedynie ludzkiego autora.
W projekcie SHMIB pozycja ludzka wkracza w obszar partycypacyjny, gdzie interaktywność zyskuje na nowych znaczeniach i zachodzi w relacji jeden do jeden pomiędzy aktorami ludzkimi i nie-ludzkimi.
SHMIB to próba scalenia dwóch światów Umwelten (od Jakoba von Uexküll), czyli symbiotyczne połączenie dwóch środowisk w jedno królestwo.
SHMIB to wyzwolenie ludzkiego kompozytora z niewoli indywidualnego gustu i tradycyjnych konwencji.
SHMIB to koniec dominacji człowieka jako pana natury i technologii, gdyż podział na naturę i kulturę jest bodaj największym błędem współczesnego świata.
SHMIB to muzyczna konsekwencja projektu Symbiotyczność tworzenia zapoczątkowanego przez Elvina Flamingo w roku 2012 i przewidzianego do około roku 2034.
Uczestnicy projektu:
Atta sexdens (mrówki farmerki) – obrazy, głosy
Elvin Flamingo – inkubatory, kamery, głos
Irek Wojtczak – saksofony
Kamil Pater – elektronika
Marek Karolczyk – elektronika
Miron Grzegorkiewicz – elektronika
Elvin Flamingo, artysta wizualny, autor wieloletniego tryptyku o wspólnym tytule Symbiotyczność tworzenia (2012-2034), nominowanego do nagrody Prezesa Rady Ministrów (2014) i uhonorowanego Nagrodą Krytyków na Biennale Sztuki Mediów WRO we Wrocławiu (2015). Doceniony nagrodami Grand Prix Biennale Sztuki w Gdańsku (2012) oraz Grand Prix Triennale Sztuki w Sopocie (2016).
Irek Wojtczak, saksofonista, improwizator, aranżer, artysta nieprzewidywalny, nie pozwalający nikomu na wygodne umieszczenie jego muzyki w ciasnej niszy. Doceniony przez czołowych amerykańskich krytyków magazynów All About Jazz oraz The New York City Jazz Record, takich jak: Karl Ackermann, C. Michael Bailey, Budd Kopman i Ken Waxman.
JAAA!, wyjątkowy projekt muzyczny, w którego skład wchodzą trzy indywidualności – Marek Karolczyk, Kamil Pater i Miron Grzegorkiewicz. Ich muzykę można nazwać transowym lotem w krainę wyobraźni. Stworzyli album dla wielbicieli Thoma Yorke’a, Moderat oraz Atoms For Peace.