Info
W kontekście wystawy POLISH SOUNDSCAPES odbyła się prezentacja efektów rezydencji artystycznej baskijskiej twórczyni Amaii Vicente. Na przestrzeni od września do listopada artystka realizowała we Wrocławiu nagrania terenowe w oparciu o system rejestracji dźwięku binauralnego (dwuusznego), przy jednoczesnym oznaczeniu geolokalizacji źródeł. Jej działania we Wrocławiu służyły rozwinięciu metodologii opracowywanej na potrzeby pracy doktorskiej artystki na Wydziale Sztuki i Technologii Uniwersytetu Kraju Basków.
Analizując percepcyjne właściwości ciała, autorka pracy zauważa różnicę pomiędzy słuchaniem a słyszeniem: słuchanie to działanie, a słyszenie to wydarzenie. Dla Vicente dźwięk jest też sposobem na poznanie emitującego go obiektu czy przestrzeni, w której został zarejestrowany. Ujęte w realizacji dźwięki tworzą zatem pejzaż – tak osobisty, jak kolektywny, odzwierciedlający tożsamość i kulturę miejsca, przestrzeni i chwili.
Wśród osób i zespołów, którym artystka chciałaby szczególnie podziękować, znajdują się: Przepych, Kostas Georgakopulos, Phonos ek Mechanes, Jakub Olejnik, Łukasz Bzowski Trio i Daniel Brożek.
Praca Amaii Vicente powstała w efekcie rezydencji prowadzonej przez Strefę Kultury Wrocław w ramach programu AIR Wro. Rezydencja zrealizowana została we współpracy z Instytutem Baskijskim Etxepare.