Info
Spokojna, ciemna toń wody nabiera o wschodzie słońca barwy i blasku. Poranne mgły, opadając, pokrywają rośliny kropelkami rosy, które perlą się na nici pajęczej. Wśród wodnych zarośli budzą się ptaki!
W tak spektakularny sposób rozpoczyna się pierwszy polski film o życiu ptaków i pierwszy z zupełnie nowej serii, którą prezentować będziemy w lutym podczas Niedzielnych Poranków we WRO z okazji otwartej właśnie wystawy ŚLADY / Interaktywny Plac Zabaw, zwracającej uwagę na elementy i rolę przyrody oraz ich deficyt w naszym życiu.
Dzięki współpracy z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi spróbujemy go uzupełnić w najpiękniejszy możliwy sposób – prezentując bogactwo natury opowiadane na przestrzeni dziesięcioleci przez słynnego Bezkrwawego Łowcę, Włodzimierza Puchalskiego i jego niezwykłą ekipę w kolejnych filmach.
Na początek – ARCYDZIEŁO – bo trudno inaczej określić Puszczę Białowieską – ostatni naturalny las na Niżu Europejskim, jedyny polski obiekt przyrodniczy na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dziś wciąż ogromna, stanowi jednak jedynie mały fragment przepastnej kniei, która niegdyś otulała cały nasz kontynent od Atlantyku po Ural.
Jak usłyszymy w filmie, prawdziwa puszcza stworzona przez naturę stała się już zabytkiem, a związki człowieka z przyrodą wyglądają dziś inaczej, niż w dawnych czasach. Puszczę nazywają otwartą księgą natury. Jej treści ani przedstawić, ani opowiedzieć nie sposób. Może dlatego, że jest nią sam żywioł życia, który wybucha tu na wiosnę, szaleje przez lato, przygasa jesienią? A może po prostu dlatego, że wśród dzieł przyrody puszcza jest wielkim, wspaniałym ARCYDZIEŁEM? Które w najbliższą niedzielę będziemy wspólnie podziwiać.
Po projekcji zapraszamy oczywiście na działania warsztatowe – tym razem wykonywać będziemy SZUMOFONY, dzięki którym przetestujemy możliwości instalacji SZUMi LAS, tworząc własny, panoramiczny gąszcz.
Program projekcji:
Na ptasiej wyspie, 1947, reż. Włodzimierz Puchalski
Puszcza Białowieska, 1964, reż. Włodzimierz Puchalski