Info
Jako pierwszy, przez cztery kolejne tygodnie, w nowym Atelier WRO pracuje Piotr Bosacki, przygotowując Czwarty zwój – kompozycję przeznaczoną na 12 instrumentów smyczkowych – oraz wystawę, sukcesywnie zmienianą i uzupełnianą tworzonymi na bieżąco szkicami, wykresami muzycznymi i partyturami graficznymi.
Bosacki to artysta działający głównie na polu sztuk wizualnych, a jednocześnie kompozytor, w którego języku muzycznym szczególną rolę odgrywa graficzna reprezentacja struktur dźwiękowych. Projekt jest sytuacją performatywną, w której uczestniczą odwiedzający Atelier widzowie, mając unikalną możliwość obserwacji procesu work in progress, spotkania i rozmowy z pracującym artystą.
Powstała w Atelier WRO kompozycja Czwarty zwój zostanie prapremierowo wykonana przez 12 muzyków w Muzeum Współczesnym Wrocław, w dniu 13 kwietnia 2012 o godzinie 20:00.
O wystawie
Projekt Wykresy muzyczne Piotra Bosackiego rozpoczął działalność odnowionego Atelier WRO – galerii i pracowni, której linią przewodnią jest twórczy eksperyment w bezpośrednim kontakcie z publicznością, komplementarny dla programu Centrum Sztuki WRO.
Atelier WRO to dwa pokoje w kamienicy przy ul. Kuźniczej 29a, na II piętrze, które służąc od 1999 r. zespołowi programowemu Biennale WRO, okazjonalnie wykorzystywane były przez artystów szukających miejsc o nieinstytucjonalnym charakterze. Swoje projekty realizowali tu m.in. Arnaud Tanguy z Francji (w ramach Biennale WRO 09) i Igor Krenz (w ramach WRO 2011 Alternative Now).
Prawykonania – wspólne wydarzenie WRO i MWW
Czwarty zwój jest kompozycją muzyczną opartą na jednej z tzw. sztuczek niderlandzkich, stosowanych przez kompozytorów szkoły flamandzkiej (XV i XVI w.) Sztuczka opiera się na tym, że kartę papieru z tekstem nutowym można czytać tak, jak została napisana, od lewej do prawej, ale można również kartę odwrócić i czytać nuty pod światło, w odbiciu lustrzanym. Ten sam zapis może więc być wykonywany w postaci oryginalnej, jak i w przebiegu wstecznym, czyli w raku. Ponadto postaci oryginalna i wsteczna mogą być wykonywane równocześnie, tworząc dwugłos.
Na tej zasadzie Czwarty zwój zostanie wykonany z sześciu transparentnych ekranów. Widoczny na każdym z nich tekst nutowy będzie czytany z obydwu stron, w efekcie czego usłyszymy dwanaście tekstów nutowych splecionych w gęstej polifonii.
Kompozycja zabrzmi w szczególnych warunkach architektonicznych i akustycznych – rozległym pierścieniu korytarza MWW. Słuchacz, stojący nieruchomo w jednym punkcie korytarza, najlepiej słyszeć będzie dźwięk instrumentów najbliższych, a najsłabiej najbardziej odległych. Z różnych punktów okrągłego korytarza będzie więc można odbierać różne zjawiska harmoniczne, a przechadzając się korytarzem, sterować słyszaną harmonią.
Godziny otwarcia
Pracującego w Atelier WRO artystę, a także powstającą wystawę, odwiedzać można od 12 marca do 4 kwietnia, popołudniami we wszystkie poniedziałki, wtorki i środy.
Szczegółowy terminarz:
12, 13, 14 marca – w godzinach 12:00-18:00
19, 20, 21 marca – w godzinach 12:00-18:00
26, 27, 28 marca – w godzinach 12:00-18:00
02, 03, 04 kwietnia – w godzinach 12:00-18:00
O artyście
Piotr Bosacki (1977) ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. Fryderyka Chopina oraz Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Pracuje w Katedrze Intermediów poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. W sztuce sięga po różne media i narzędzia – pracuje z grafiką, animacją, tworzy instalacje, kompozycje muzyczne, teksty literackie.
Należy do poznańskiej grupy PENERSTWO. W latach 2004-2011 współtworzył audioperformerską grupę KOT. W 2007 r. wydał indywidualną płytę z kompozycjami Mały zwój, Ćwiczenia z kontrapunktu oraz Pipy lalek, a w 2010 artystyczną książkę Traumtagebuch, ilustrowaną rysunkami Wojciecha Bąkowskiego. W 2011 r. za film Drakula otrzymał Główną Nagrodę Festiwalu Short Waves oraz Nagrodę Publiczności w konkursie Kina Niezależnego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Bosacki jest obecny w prezentacjach Biennale WRO i cyklach WRO on Tour; na WRO 05 pokazywany był jego studencki film Jak Greisera wieszali, podczas WRO 09 Film o Kostuchu, program WRO 2011 Alternative Now współtworzyły trzy jego prace: Szechina, Drakula oraz Sztaby i zegary, a także prapremierowe wykonanie kompozycji Trzeci zwój.