Info
Gastronomiczne metafory typu „mieć apetyt na miasto” niemiecko-polski duet kuratorki Susanne Prinz i artystki Olgi Lewickiej potraktował w sposób dosłowny. Instalacja „Digesting History” skomponowana jest z wyrobów cukierniczych o kształtach istniejących, niezrealizowanych lub zniszczonych podczas wojny budynków autorstwa architekta Hansa Poelziga.
Tworzywem bazowym unikatowych form będzie m.in. piernik, marcepan, czekolada i cukier. Projekt jest realizowany we współpracy z wrocławskim kolektywem Food Think Tank i Dessau Institute of Architecture.
Instalację o wieloznacznym tytule można oglądać w Goethe-Institut Pop Up Pavillon (Plac Nowy Targ, Wrocław) od 13 do 17 kwietnia 2016. W ostatni dzień wystawy, 17 kwietnia, od godz. 11.00 zapraszamy na wspólne zjadanie artystycznych wypieków.
Hans Poelzig jest projektantem m.in. znanego wszystkim wrocławianom Pawilonu Czterech Kopuł, gdzie mieściła się wytwórnia filmów, a obecnie swój odział ma Muzeum Narodowe. W latach 1903-1916 kierował on tutejszą Akademią Sztuk Pięknych, która dzięki nowoczesnemu ukierunkowaniu koncepcyjnemu weszła do historii jako „Bauhaus przed Bauhausem”.
Instalacja „Digesting History” jest próbą nowego, krytycznego spojrzenia na dziedzictwo architekta oraz przyczynkiem do refleksji nad stosunkiem, jaki współcześnie mamy względem tego, co we Wrocławiu pozostało z dawnego Breslau.
Wszystkie instalacje artystyczne, prezentowane w Goethe-Institut Pop Up Pavillon, są realizowane w kooperacji z Centrum Sztuki WRO.