Info
Flux to interaktywna instalacja, która zgłębia społeczne i jednostkowe reakcje na problem kurczenia się zasobów naturalnych. Instalacja łączy humor z odniesieniami do języka literatury i filmu grozy (posługując się lustrem jako przedmiotem odzwierciedlającym ukryte stany wewnętrzne, a nie jedynie fizyczną rzeczywistość). Zachodząca interakcja jest w szczególny sposób post-ludzka, rozgrywa się ona bowiem w strumieniu wody i mediach elektronicznych.
W miejsce lustra nad umywalką w toalecie zamontowany jest monitor z ukrytymi głośnikami, który podłączono do kamery wideo, komputera wyposażonego w specjalnie zaprojektowane oprogramowanie i czujnika reagującego na przepływ wody. Monitor ukazuje odbicie osoby jak zwykłe lustro, aż do momentu gdy odkręca ona kran i zaczyna z niego płynąć woda. Wtedy obraz na ekranie powoli zmienia się, przechodząc w nieustannie przekształcającą się audiowizualną kompozycję, na którą składa się portret użytkownika i materiał częściowo nakręcony w Ii (Finlandia). Umieszczona w miejscu niekojarzącym się z pokazami sztuki praca jest głosem w dyskusji nad zużyciem zasobów naturalnych, odnosząc się przy tym do praktycznego, a zarazem symbolicznego gestu umycia rąk.
Dzięki swemu umiejscowieniu dzieło otwarte jest na styczność z przypadkowymi osobami: pierwszy kontakt zachodzi, gdy zwiedzający odkręca wodę i myje ręce. Początkowo zwiedzający postrzega Flux jako zakłócenie w rzeczywistości, jako „przełamanie” bariery otwierające drogę do równoległego świata.
Instalacja została stworzona i zrealizowana z myślą o festiwalu STATES OF MATTER Art Ii Biennial 2018.