Info
Level of Confidence to projekt upamiętniający masowe porwanie 43 studentów ze szkoły Ayotzinapa Rural Teachers’ College w mieście Iguala w Meksyku. Jego premiera odbyła się 26 marca 2015 roku, dokładnie sześć miesięcy po porwaniu.
Centralnym elementem pracy jest kamera do rozpoznawania twarzy. Stając przed nią, specjalnie zaprojektowany system „dopasowuje” twarz widza do twarzy studenta, wyświetlając zgodność rysów twarzy i ich dopasowanie w procentach. Zaawansowane algorytmy biometryczne, służące do rozpoznawania i identyfikacji osobistej, użyte w projekcie – Eigen, Fisher i LBPH – są zazwyczaj wykorzystywane przez wojsko i policję do poszukiwania przestępców; w projekcie Lozano-Hemmera zostają zastosowane do wyszukiwania ofiar. System będzie jednak za każdym razem będzie zawodził w „prawidłowej” identyfikacji i dopasowaniu twarzy, ponieważ studenci zostali najprawdopodobniej zamordowani i spaleni.
Rafael Lozano-Hemmer, ur. w 1967 roku w Meksyku. Absolwent chemii fizycznej na Uniwersytecie Concordia w Montrealu. Obecnie jest asystentem w Graduate School of Design na Uniwersytecie Harvarda. Artysta mediów elektronicznych, projektant interaktywnych instalacji z pogranicza architektury i performansu. Fascynują go zjawiska fantasmagoryczne i animatronika. Tworzył oprawę m.in. obchodów milenijnych Mexico City (1999), Europejskiej Stolicy Kultury w Rotterdamie (2001), Światowego Szczytu ONZ w Lyonie (2003), otwarcia YCAM Center w Japonii (2003), uroczystości z okazji przyłączenia nowych państw do Unii Europejskiej w Dublinie (2004), obchodów 50. rocznicy Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku (2009), Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver (2010). Jego prace były pokazywane w ramach wystaw indywidualnych m.in. w Muzeum Sztuki Współczesnej w San Francisco, Fundación Telefónica w Buenos Aires i Muzeum Sztuki Współczesnej w Sydney. Lozano-Hemmer był pierwszym meksykańskim artystą oficjalnie reprezentującym Meksyk na Biennale Sztuki w Wenecji (2007). Jego prace były także prezentowane podczas biennale i trienniale w Hawanie, Istambule, Kochi, Liverpoolu, Montrealu, Moskwie, Nowym Orleanie, Sewilli, Seulu, Szanghaju, Singapurze i Sydney. Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in. MoMA w Nowym Jorku, Tate w Londynie, AGO w Toronto, CIFO w Miami, Jumex w Mexico City, DAROS w Zurychu, Borusan Contemporary w Stambule, MUAC w Mexico City, 21st Century Museum of Art w Kanazawie, MAG w Manchesterze, MUSAC w Leon, MONA w Hobart, ZKM w Karlsruhe, MAC w Montrealu i SAM w Singapurze. Jest laureatem dwóch nagród BAFTA w kategorii „Sztuka interaktywna”, nagrody Golden Nica na Prix Ars Electronica, tytułu „Artysta roku” magazynu Wired, stypendium Rockefellera, Trophée des Lumières w Lyonie, Bauhaus Award w Dessau oraz nagrody gubernatora generalnego Kanady. Wykładał w Goldsmith College, na uniwersytetach w Princeton, Harvardzie i Berkeley, Cooper Union, USC, MIT MediaLab, Guggenheim Museum, LA MOCA, Netherlands Architecture Institute, Cornell, UPenn, SCAD, Danish Architecture Centre, CCA w Montrealu, ICA w Londynie i Art Institute of Chicago.