Info
Nagroda magazynu Contemporary Lynx: Piotr Michalski
Wyróżnienie: Jan Kowal
Nagroda Publiczności: Piotr Michalski
Nagroda główna: Sonia Kujawa
Wyróżnienia: Jan Kowal, Piotr Michalski
Oświadczenie jury w składzie: Christl Baur, Ivana Sremčević Matijević, Zofia nierodzińska:
Zanim przejdę do ogłoszenia wyników naszych trwających dwa dni intensywnych, merytorycznie konstruktywnych, acz momentami burzliwych obrad, chciałabym w imieniu całego jury, serdecznie podziękować wszystkim osobom, które zostały zakwalifikowane do wystawy. Są to w kolejności alfabetycznej:
Oleksandr Holiuk, Klaudia Kasperska, Jan Kowal, Kacper Krajewski, Sonia Kujawa, Piotr Michalski, Małgorzata Wrońska, Franek Warzywa.
Poprosiłabym o brawa dla nich wszystkich. Wszystkie wymienione osoby są laureatami i laureatkami poszczególnych etapów konkursu odbywających się na uczelniach artystycznych w całej Polsce. Mają za sobą zatem już długą drogę.
Bardzo doceniamy wysiłek włożony w powstanie konkretnych prac oraz całej wystawy w Galerii Studio BWA Wrocław. Jako jury podczas ostatnich dwóch dni miałyśmy przyjemność i zaszczyt usłyszeć prezentacje ośmiu niezwykle zdolnych, kompetentnych osób, które w mądry i odpowiedzialny sposób posługują się możliwościami sztuki mediów. Artyści i artystki pokazują prace obiektowe, instalacje świetlne i dźwiękowe, animacje 3D oraz produkcje filmowe. Tematy, które zostały poruszone w realizacjach obejmują: stany psychologiczne, lęki, kwestie tożsamościowe związane z płcią, seksualnością oraz z pochodzeniem, przynależność narodową, technologie jako narzędzia zarówno emancypacji jak i opresji. Realizacje, które w szczególny sposób zwróciły naszą uwagę mierzą się z pytaniami o to, jak korzystać z technologii oraz jak i czy w ogóle współtworzyć sztukę w sytuacji narastających kryzysów politycznych i klimatycznych.
Na wyróżnienie zasługują naszym zdaniem prace:
Jana Kowala za Praca rąk własnych, za jego bezpretensjonalne podejście do chłopskiej tożsamości i przełożenie jej na język wizualny. Za emancypujący potencjał, który jest obecny w jego pracach, a który wpisuje się w aktualne debaty społeczne i historyczne przewartościowujące tożsamość Polaków i Polek wskazując na ich ludowe pochodzenie. Twórczość Jana przełamuje pozornie uniwersalną, normalizowaną estetykę sztuki tworzonej w dużych miastach.
Piotra Michalskiego za SODOMA: Hiperpopowa epopeja gejowska, ciekawy formalnie eksperyment filmowy, za jego społecznie istotną funkcję, która docenia głosy i postawy marginalizowane, związane ze społecznością osób LGBT+. Narracja przesycona jest elementami homeryckimi, które dodają opowieści głębi, bogactwa i humoru. Podróż Adama jest nie tylko fizyczna, ale i duchowa, gdyż stawia on czoła wątpliwościom i zmaga się z pytaniem, co jest w życiu najważniejsze. Szczególnie zależy nam na docenieniu wspólnotowego charakteru pracy, jej wielogłosu, który dekonstruuje dominujący, zindywidualizowany dyskurs heroiczny. Jest to szczególnie istotne w sytuacji narastających napięć społecznych i polaryzacji postaw.
W końcu, pragniemy szczególnie docenić i tym samym przekazać główną nagrodę Soni Kujawie, której praca Małe maszyny ujęła nas swoją bezpretensjonalnością w podejściu do technologii, jej wyważonym, świadomym środowiskowo charakterem. Maszyny konstruowane przez Sonię wykonane są z odpadów, przedmiotów znalezionych i resztek. Autorka nadaje im nowe znaczenie poprzez wprowadzenie ich w ruch. Wykorzystuje przy tym zarówno wiedzę, jak i wrażliwość. Postapokaliptyczna praca absolwentki ASP w Krakowie nie wywołuje uczucia melancholii, jest przykładem tego jak radzić sobie w rzeczywistości naznaczonej niedoborem. Jest akceptacją faktu przemijania świata konsumpcji, w kształcie, w jakim go znamy. Otwiera odbiorcę_czynię na inne możliwości bycia w świecie, oparte na zbieractwie, majsterkowaniu, na kreatywnym radzeniu sobie w kryzysie. Daje nadzieję na to, że katastrofa jest pewnym etapem skłaniającym do przewartościowania postaw, które nas do niej doprowadziły, przemianą aniżeli definitywnym końcem.
Z przyjemnością i pełnym przekonaniem przekazuję nagrodę za najlepszy dyplom Sonii Kujawie. Gratulujemy!