Info
Centrum Sztuki WRO staje się interaktywnym środowiskiem, w którym dziecięce marzenia mogą się spełniać. Światy wyobrażone są jednak inne od rzeczywistości, są dziwne i rządzą się swoimi prawami. Technologia, biologia i emocjonalność mieszają się ze sobą tworząc niehierachiczną narrację.
Ogród zimowy
Imersyjna scenografia będzie wynikiem lutowych warsztatów mających na celu stworzenie interaktywnej przestrzeni złożonej z kwiatów i traw zaprojektowanej wspólnie z dziećmi. U źródeł koncepcji artystycznej leży wspomnienie dziecięcego marzenia Louis powołania do życia stworzonego z papieru świata drzew i traw.
Przestrzeń wystawy staje się odtworzoną wersją świata przyrody, w którym każda roślina jest wykonana ręcznie, a dźwięki otoczenia owadów i zwierząt są generowane za pomocą kodu, zacierając granicę między rzeczywistością a wyobraźnią. Dla dorosłych ta mała scena może być nostalgicznym oknem do ich dzieciństwa, zachęcającym ich do poruszania się, interakcji i zabawy z elektronicznymi owadami.
Pierwsze piętro wprowadza koncepcję i przygotowuje scenę głównej interaktywnej przestrzeni na następnym piętrze pod tytułem Lustro wiecznej empatii i bezinteresowności dla dobra innych. Instalacja bada dwa aspekty relacji z naturą:
Wysoki Kwiat – empatia i pozytywne działanie:
Istnieją aspekty świata, na które możemy wpłynąć ku lepszemu. Okazując troskę i empatię, możemy pogłębić ciekawość poznania i wrażliwość.
Mały Kwiat – szacunek i bezinteresowność:
Niektóre rzeczy w życiu nie mogą – lub nie powinny – być kontrolowane. Mały Kwiat symbolizuje wartość bezinteresowności, cierpliwości i zrozumienia. Przypomina nam, abyśmy szanowali naturalny przepływ rzeczy, dając przestrzeń i czas na niezależny wzrost i ewolucję.
Razem Kwiaty zapraszają uczestników do refleksji nad równowagą między działaniem a powściągliwością, empatią i szacunkiem, tworząc przestrzeń dla przemyślanej interakcji i emocjonalnej więzi.
Wejdź w interakcję z Wysokim Kwiatem:
Weź małe lusterko i skieruj światło do czujnika we wnętrzu kwiatu. Obserwuj, jak kwiat reaguje muzyką i kolorowymi światłami.
Nie wchodź w interakcję z Małym Kwiatem:
Zachowaj dystans. Nie podchodź zbyt blisko, bo przestanie wydawać dźwięki.
Opiekun artystyczny i technologiczny: Paweł Janicki
Merytoryczna i artystyczna opieka projektu: Gosia Wrzosek
Wsparcie techniczne: Bernard Balcerzak
Vita Louis Magomedova to młoda osoba artystyczna z Ukrainy, od 2022 na rezydencji we WRO, gdzie specjalizuje się w tworzeniu interaktywnych instalacji dźwiękowych i prowadzi niedzielne warsztaty dla dzieci.
Louis posiada wszechstronne umiejętności w obrębie rzemiosła artystycznego i formalne wykształcenie w zakresie renowacji obrazów. Pracuje z różnymi materiałami, w tym z drewnem, metalem i glinianą ceramiczną. Zajmuje się również fryzjerstwem i tatuażem, obecnie studiuje jubilerstwo w SWRAiZ we Wrocławiu.
W Centrum Sztuki WRO Louis rozwija pod kierunkiem Pawła Janickiego zainteresowania i umiejętności w dziedzinie robotyki, programowania i projektowania interaktywnych instalacji medialnych. Instalacje i obiekty skierowane są zarówno do dzieci jak i dorosłych zapraszając do ponownego połączenia się z poczuciem cudowności i wyobrażeń często kojarzonych z dzieciństwem.
Poprzez swoją pracę Louis stara się przypomnieć ludziom o radości i znaczeniu pozornie bezsensownych czynności w dzieciństwie – elementach, które często przeoczamy w wieku dorosłym. W swej praktyce artystycznej podkreśla znaczenie współpracy i interakcji, zachęcając jednostki do współtworzenia czegoś jako społeczność.