Info
18 artystów – równolatków transformacji ustrojowej w Polsce. Nowe, prezentowane premierowo prace. Dwie przestrzenie wystawiennicze. Wideo, fotografia, instalacje, obiekty.
Kuba Borkowicz / Marek Deka / Marta Hryniuk / Filip Ignatowicz / Anna Jochymek / Irena Kalicka / Adrian Kolarczyk / Tomasz Koszewnik / Agata Kus / Justyna Misiuk / Maciej Olszewski / Maciej Rudzin / Izabela Sitarska / Maria Stożek / Julia Taszycka / Maria Toboła / Marta Węglińska / Kamila Wolszczak
Kurator: Piotr Krajewski
Wystawa w DH RENOMA (Świdnicka 40) i w Centrum Sztuki WRO (Widok 7).
ORYGINALNA STRONA PROJEKTU
O wystawie
Trzeci wspólny projekt Centrum Sztuki WRO i Griffin Art Space. Artyści, którzy wyrastali i wychowali się w niekomunistycznej rzeczywistości, wydają się wolni od traumy poprzedniej formacji historycznej i dążą przede wszystkim do realizacji własnych celów życiowych i twórczych. Samodzielnie zmagają się z rzeczywistością, jej regułami, problemami, instytucjami, także artystycznymi.
Swoim tytułem wystawa nawiązuje do zrealizowanego 50 lat temu debiutanckiego filmu Jerzego Skolimowskiego. Film powstawał stopniowo, w czasie, gdy reżyser był jeszcze studentem Szkoły Filmowej. Bohater Rysopisu Skolimowskiego, uciążliwie nieprzystosowany w bezideowej rzeczywistości, a jednocześnie konformistyczny wobec niej, porywa się na pełną rezygnacji próbę znaczącego określenia się wobec świata.
Wystawa Rysopis oraz działania budowane wokół niej są próbą ukazania tożsamości młodych artystów, osadzających samych siebie i swoją twórczość w realiach otaczającej ich współczesności, poruszających w swoich pracach temat (samo)określenia „ja” w świecie. Przedstawienie twórczości artystów wkraczających obecnie w obszar sztuki, posługujących się środkami współczesności (wideo, audio, instalacją, fotografią, oprogramowanie, performans), skupiać się będzie na prezentacji postaw i zagadnień, podejmując próbę skomponowania ich we współczesny „rysopis”.
Dzięki współpracy z Griffin Art Space, w cyklu RenomaWRO w roku 2013 DH Renoma był jedną z głównych przestrzeni wystawienniczych 15. Biennale Sztuki Mediów WRO – największego w Polsce międzynarodowego przeglądu sztuki współczesnej, a w 2014 roku prezentowana tu była wystawa Istvana Kantora Media Revolt.
Wydarzenia towarzyszące
OPROWADZANIA KURATORSKIE:
26.10.2014, niedziela
Centrum Sztuki WRO – 15:00 | Renoma – 16:15
5.11.2014, środa
Centrum Sztuki WRO – 17:00 | Renoma – 18:15
19.11.2014, środa
Centrum Sztuki WRO – 17:00 | Renoma – 18:15
WARSZTATY w Centrum Sztuki WRO:
14.11.2014, piątek, 12.00-14.00
SKLEJA SIĘ – warsztat Kamili Wolszczak dla studentów. Nawiązując do instalacji artystki, prezentowanej w ramach wystawy, uczestnicy warsztatu przebadają medium jakim jest taśma, sprawdzając różnorodne możliwości zapisu.
16.11.2014, niedziela, 12.30
NAKLEJKI – warsztat Kamili Wolszczak dla dzieci (w ramach Niedzielnych Poranków Filmowych). W trakcie działania twórczego przygotujemy dziennik z zapiskami na przezroczystej taśmie klejącej. Inspiracją do działania będzie praca artystki prezentowana na wystawie.
28.11.2014, piątek, 10.00-12.00
PRZYBORNIK – spotkanie z Markiem Deką dla osób w wieku 15-25 lat. Można myśleć i nic nie zrobić, można coś zrobić i nie myśleć.
WOLONTARIAT
Zapraszamy do współpracy wolontariuszy, którzy włączą się w działania związane z wystawą RYSOPIS. Będziemy potrzebowali Waszego wsparcia między 20 października a 30 listopada.
Zgłoszenia (CV) prosimy przesyłać na adres Kamili Wolszczak: kamila@wrocenter.pl, w tytule wpisując WOLONTARIAT / RYSOPIS.