Info
Wstawał dzień. Jeden z wielu spędzonych przez nas wśród szerokich rozlewisk Narwi. Był maj – najpiękniejszy i najbujniejszy okres w przyrodzie. Przyjrzyjmy się temu bogactwu z bliska!
Ponieważ trwa wystawa ŚLADY / Interaktywny Plac Zabaw, zwracająca uwagę na elementy i rolę przyrody oraz deficyt natury w naszym życiu, w lutym kontynuujemy nietypową serię porankowych projekcji, podczas których, dzięki współpracy z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi, prezentujemy najpiękniejsze filmy przyrodnicze tworzone na przestrzeni dziesięcioleci przez słynnego Bezkrwawego Łowcę, Włodzimierza Puchalskiego i jego niezwykłą ekipę.
W ostatnią niedzielę oglądaliśmy pierwszy polski film z życia ptaków, tym razem, dzięki przeprowadzonej przez specjalistów wyjątkowo trudnej rekonstrukcji (materiał wyjściowy był bardzo zniszczony), będziemy mieli okazję pierwszy w Polsce powojenny film przyrodniczy zrealizowany w kolorze. Puchalski nie wyobrażał sobie, by główni bohaterowie – bataliony, z których każdy jest inaczej ubarwiony – mieli być czarno-biali! Film otrzymał wyróżnienie na V Kongresie Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody w Edynburgu w 1956 r. Dodatkowo zajrzymy do lasu i poznamy z bliska kilkoro jego charakterystycznych mieszkańców.
Po projekcji zapraszamy oczywiście na działania warsztatowe – tym razem skorzystamy z potencjału Dzikiego Warsztatu a naszą inspiracją będą niezwykłe ptaki – bataliony – czyli tytułowi „skrzydlaci rycerze”.
Program projekcji:
Skrzydlaci rycerze, 1955, reż. Włodzimierz Puchalski
Zwierzęta naszych lasów, 1963, reż. Włodzimierz Puchalski