Info
Kliknij tutaj, aby się zapisać.
Instalacja wykorzystuje oświetlenie stroboskopowe, maszyny do dymu oraz dźwięki o niskiej częstotliwości.
Instalacja immersyjna jako symulator rave’u. Pojęcie stanu wyjątkowego wg Agambena, jest zagadnieniem które nie wypracowało swojej teorii. Nazwa rave symulatora nawiązuje do terminu w znaczeniu politycznym, ale również odnosi się do stanu w jaki wprowadza się człowiek podczas długiego rytmicznego tańca. W czasie pandemii przeżywamy wyjątkowy rodzaj odosobnienia. Narzucane obostrzenia doprowadzają do coraz większej izolacji. Czy ten stan wyjątkowy jest możliwy do uzyskania w sterylnych warunkach, które mogłyby stać się jedynym sposobem zaspokojenia naszych potrzeb w dystopijnym scenariuszu postepandemicznym? Symulator został zaprojektowany w taki sposób, aby każdy z widzów miał możliwość indywidualnego doświadczenia tego wydarzenia – pojedynczo wchodzą do symulatora ustawionego w przestrzeni galerii, każdy rave trwa 45 minut. Specjalny set muzyczny dedykowany temu wydarzeniu tworzy VTSS – jedna z najważniejszych artystek na europejskiej undergroundowej scenie klubowej. Architektura i oprawa wizualna instalacji jest wynikiem współpracy Łukasza Twarkowskiego z Jakubem Lechem.
„Ostatnie tygodnie uświadomiły nam, jak szybko nasze ciała domagają się określonych bodźców i jak łącza światłowodowe nie są w stanie zastąpić ludzkiego dotyku. Czy symulator rave’u może stać się pomocą w podtrzymaniu tych funkcji życiowych? Odpowiedzią na cykliczną potrzebę ekspozycji naszych ciał na rytmiczne dźwięki o niskich częstotliwościach?”
Łukasz Twarkowski
Instalacja powstała w ramach projektu Open Studio zainicjowanego w marcu 2020 roku przez Natalię Korczakowską i Annę Lewanowicz, u którego podstaw leżą wirtualne pracownie artystów zaproszonych do współpracy ze STUDIO teatrgalerią w Warszawie. Po zniesieniu obostrzeń projekt został uzupełniony również o wymiar fizyczny.
Lukasz Twarkowski – koncept i realizacja. Reżyser, scenograf, twórca instalacji multimedialnych. Od wielu lat tworzy swoje prace w koprodukcji z najważniejszymi europejskimi scenami teatralnymi.
VTSS – set muzyczny. Jedna z najważniejszych postaci europejskiej undergroundowej sceny klubowej.
Jakub Lech – wideo. Artysta wideo, współzałożyciel kolektywu Identity Problem Group.