Info
Projekcje porankowe w lutym, z inspiracji wystawą ŚLADY / Interaktywny Plac Zabaw, zwracającą uwagę na elementy i rolę przyrody oraz deficyt natury w naszym życiu, są dość nietypowe. Dzięki współpracy z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi, zamiast zwyczajowych animacji, prezentujemy podczas nich najpiękniejsze filmy przyrodnicze tworzone na przestrzeni dziesięcioleci przez słynnego Bezkrwawego Łowcę, Włodzimierza Puchalskiego i jego niezwykłą ekipę. W najbliższą niedzielę zapraszamy na ostatnie takie spotkanie w tym sezonie!
Jak dotąd poznaliśmy już pierwszy polski film z życia ptaków, a także pierwszy polski film przyrodniczy zrealizowany w kolorze. Podglądaliśmy skrzydlatych rycerzy, a także wielu mieszkańców naszych lasów, w tym tego jedynego w swoim rodzaju – Puszczy Białowieskiej. Wybraliśmy się też w daleką wyprawę odkrywając śpiewające góry Arktyki oraz kwitnące tam łąki.
Tym razem poznamy m.in. rodzicielskie zwyczaje licznych mieszkańców łąk i wód, a także – choć w tym roku śniegu brakuje – przyjrzymy się, jak to się żyje zwierzętom zimą w lesie, jeśli śnieg spadnie obficie.
Czy wiedzieliście, że w przeciwieństwie do beztroskiego kaczora, łabędź jest ojcem godnym podziwu, i wszystkie troski rodzicielskie dzieli z samicą, razem budują gniazdo i pilnują go? Oraz że samica i samiec łyski stanowią przykładną parę w ciągu całego okresu lęgowego, dzieląc wspólnie trudy rodzicielskie? Okaże się też, że bączki z rodziny czaplowatych mogą być żywym dowodem pochodzenia ptaków od gadów, ponieważ ich charakterystycznie wydłużone pajęcze nogi o dużych zdolnościach chwytnych umożliwiają im wędrówkę po pionowych łodygach roślin niemal od wyklucia. Zobaczcie sami!
Po projekcji zapraszamy oczywiście na działania warsztatowe w przestrzeni wystawy.
Program projekcji:
Wśród łąk i wód, 1974, reż. Włodzimierz Puchalski
Zima w lesie, 1966, reż. Włodzimierz Puchalski