Złoty Lew dla Carolee Schneemann
   

57. Międzynarodowa Wystawa Sztuki Biennale w Wenecji

Złoty Lew dla Carolee Schneemann
   

57. Międzynarodowa Wystawa Sztuki Biennale w Wenecji

Info

Carolee Scheemann, której pierwszą i jedyną w Polsce indywidualna wystawę WRO zorganizowało w 2013 roku, została laureatką Złotego Lwa za całokształt twórczości 57. Międzynarodowej Wystawy Sztuki Biennale w Wenecji – VIVA ARTE VIVA.

Ekspozycja w Centrum Sztuki WRO zrealizowana z udziałem i obecnością Carolee Schneemann, została przygotowana we współpracy z Mariellą Nitosławską, reżyserką filmu „Breaking the Frame” dokumentującego życie i twórczość wybitnej nowojorskiej artystki.

Decyzja została podjęta przez Radę Dyrektorów weneckiego Biennale, pod przewodnictwem Paolo Baratty, z rekomendacji kuratorki generalnej 57. Międzynarodowej Wystawy Sztuki, Christine Macel, która stwierdziła:

„Carolee Schneemann jest jedną z najważniejszych postaci, jeśli chodzi o rozwój performansu i body artu. Była pionierką performansu feministycznego we wczesnych latach 60. Używa własnego ciała jako głównego materiału swojej sztuki. W ten sposób pozycjonuje kobietę nie tylko jako twórcę, ale aktywną część samego procesu tworzenia. W przeciwieństwie do tradycyjnej reprezentacji kobiet jedynie jako nagiego obiektu, używa nagiego ciała jako pierwotnej, archaicznej siły, będącej w stanie jednoczyć energie. Jej styl jest bezpośredni, pełen seksualności, wyzwolony i autobiograficzny. Jest orędowniczką zmysłowej przyjemności kobiet; bada możliwości emancypacji politycznej i osobistej spod dominujących konwencji społecznych i estetycznych. Eksplorując różne media, takie jak malarstwo, film, sztuka wideo i performans, Schneemann przepisuje własną historię sztuki, odrzucając ideę his-storii („his story”, ang. „jego historia”), opowiadanej wyłącznie z męskiego punktu widzenia”.

Schneemann otrzyma nagrodę w sobotę, 13 maja 2017 roku w Ca’ Giustinian, siedzibie Biennale w Wenecji, podczas ceremonii wręczania nagród i inauguracji 57. Międzynarodowej Wystawy Sztuki, która otworzy się dla publiczności o 10 rano tego samego dnia.