Christian Skjødt Hasselstrøm – Scan
   

rezydent programu EMAP 2024 we WRO
13.12.2024 / piątek / o 18:00 – preformans dźwiękowy

Christian Skjødt Hasselstrøm – Scan
   

rezydent programu EMAP 2024 we WRO
13.12.2024 / piątek / o 18:00 – preformans dźwiękowy

Info

Podczas wizyt w ramach rezydencji EMAP 2024 w Centrum Sztuki WRO, Christian Skjødt Hasselstrøm rozwija projekt artystyczny Scan, który będzie prezentowany w ramach Biennale WRO 2025 – Qualia.

13.12.2024 / czwartek / o 18:00 performans dźwiękowy work in progress / otwarte spotkanie z artystą

Scan to kinetyczna instalacja dźwiękowa, która przy użyciu zaawansowanej technologii eksperymentalnych detektorów specjanie zaprojektowanych przez artystę, bada zjawiska zachodzące w naszym bezpośrednim otoczeniu, których nie jesteśmy w stanie bezpośrednio odbierać zmysłami. Rozszerza i wspomaga ludzkie zdolności sensoryczne i poznawcze.

Scan wykorzystuje system obrotowych detektorów, które kierunkowo wychwytują i wzmacniają promieniowanie mikrofalowe.

Ta część widma elektromagnetycznego – częstotliwości intensywnie wykorzystywane przez ludzkie technologie – jest bardzo wszechstronna, wspierając szeroką gamę komunikacji i obserwacji, od codziennej technologii (takiej jak telefony komórkowe, Bluetooth i Wi-Fi) po zaawansowane aktywności naukowe (takie jak komunikacja satelitarna, radar i radioastronomia).

Projekt jest kontynuacją artystycznych badań i pracy Skjødta Hasselstrøma. Podczas gdy poprzednie prace skupiały się na zjawiskach naturalnych, takich jak energia elektromagnetyczna (ÆTER, 2017), promieniowanie słoneczne (The Receiver, 2019) i promienie kosmiczne (μ, 2022 i Myriads, 2024), Scan bada zjawiska obecne w naszym najbliższym otoczeniu, które są tworzone przez ludzi.

Christian Skjødt Hasselstrøm (DK) działa na pograniczu dźwięku, praktyki wizualnej i badań naukowych.

Głęboko zainteresowany (ograniczonymi) zdolnościami sensorycznymi i poznawczymi człowieka, a zwłaszcza tym, co pozostając niezauważalnym, stanowi istotną część naszej relacji ze światem, Skjødt Hasselstrøm wykorzystuje technologię jako narzędzie do rozszerzania percepcji lub poznania, a dzieła sztuki jako łączniki między naszym aparatem sensorycznym a zjawiskami. Jego prace badają alternatywne środowiska odczuwania i odnajdowania się w otoczeniu, proponując sytuacje i przestrzenie do refleksji i kontemplacji.

Prace Skjødta Hasselstrøma były prezentowane w instytucjach artystycznych, miejscach i na festiwalach na całym świecie oraz nagradzane m.in. przez Japan Media Arts Festival, Prix Ars Electronica, Edigma Semibreve oraz Fundację Carla Nielsena i Anne Marie Carl-Nielsen. Skjødt Hasselstrøm posiada tytuł magistra Królewskiej Akademii Muzycznej w Danii i obecnie mieszka w Kopenhadze.

Współpracujący artysta, Kaj Nielsen jest duńskim inżynierem i samoukiem zajmującym się metalem o multidyscyplinarnym podejściu.

W latach 1988-2024 pełnił funkcję wiodącego inżyniera ds. rozwoju w dziale badań i innowacji w Bang & Olufsen. Od 1997 roku Nielsen specjalizuje się w odnawianiu artefaktów z mosiądzu i brązu, a także w odlewnictwie.

Dla instalacji Scan, Nielsen odgrywa kluczową rolę jako konstruktor mosiężnych anten, łącząc wiedzę techniczną z artystycznym rzemiosłem.