Karolina Konopka / Tortologia
   

obiekty, wideo

Karolina Konopka / Tortologia
   

obiekty, wideo

Info

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Wydział Artystyczny
Kierunek Malarstwo
Dyplom główny – Pracownia malarstwa V
Promotor: prof. dr hab. Andrzej Tobis
Dyplom dodatkowy – Pracownia interpretacji literatury
pod kierunkiem prof. ASP dr hab. Grzegorza Hańderka i ad. dr Małgorzaty Szandały

Torty towarzyszą nam przez całe życie, od momentu narodzin aż do śmierci. Smaku tych ostatnich – funeralnych, powstałych na naszą cześć – nie poznamy… ale może to i dobrze. Tortologia to analiza społeczno–kulturowo–gastronomiczno–politycznych zjawisk na podstawie wyrobów cukierniczych.

Fragment Tortologii:
Prawdopodobieństwo kulinarnej porażki połączone ze świadomością, że to, co przygotowaliśmy jest niesmaczne, natomiast chwalone przez uprzejmość, przyprawia o mdłości. Ryzyko jest duże, gdyż nie możemy rozkroić wcześniej tortu, aby przekonać się o jego smaku, a decyzja o prezentacji zapada po ocenie zewnętrznej powłoki. Po złożeniu wszystkich elementów modyfikacje możliwe są jedynie na poziomie wizualnym, dlatego też lepiej nie oszczędzać i dołożyć kilka zielonych listków, niedociągnięcia zasypać kolorową posypką, a wszelkie powstałe ubytki wypełnić bitą śmietaną. Jeżeli listki, kolorowa posypka i bita śmietana nie spełnią swojego zadania, pozostaje nam lepienie słodkich kul z ciasta, akceptacja porażki i nazwanie jej bajaderką. Można to porównać do zmagań z malarską techniką akwareli, która po długotrwałej, nieudolnej walce przemienia się w gwasz. Twórca zarówno w przypadku bajaderki, jak i gwaszu może udawać, że miała nią być.

Karolina Konopka zajmuje się działaniami z zakresu malarstwa, wideo, instalacji. Interesują ją sztuka cukiernicza, garmażeryjna, zagadnienie kultury masowej, konsumpcjonizm, jedzenie wyrzucone, jak i to na talerzu, obrzędy, tradycje i rytuały zakorzenione w polskiej kulturze. Laureatka Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka wystaw indywidualnych prezentowanych m.in. w Galerii Sztuki Współczesnej BWA i Minus1.artspace w Katowicach czy Galerii Dobro w Olsztynie. Uczestniczka wystaw zbiorowych i festiwali, m.in.: Strabag Artaward International, Strabag Kunstforum, Triennale Młodych w Orońsku, BWA Zielona Góra, Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, Biennale Malarstwa Bielska Jesień, CSW Kronika w Bytomiu czy Brick City Gallery w Springfield w USA.