Maciej Markowski (PL), 340.3
   

niema rzeźba dźwiękowa
2017

Maciej Markowski (PL), 340.3
   

niema rzeźba dźwiękowa
2017

Info

Utwór odgrywany przez głośniki zawieszone  w komorze próżniowej. Ze względu na brak nośnika akustycznego fala dźwiękowa nie rozchodzi się, a zatem kompozycja nie jest słyszalna. Doświadczanie dźwięku ma w tej sytuacji jedynie charakter wizualny i możliwe jest wyłącznie poprzez obserwację ruchów membran głośników oraz wychyłów decybelomierzy. Definicja kompozycji jako tworu fonicznego zostaje zanegowana, podobnie jak tożsamość dzieła muzycznego, które stało się niemą rzeźbą dźwiękową.

Tytuł 340.3 odwołuje się do wyrażonej w metrach na sekundę prędkości rozchodzenia się dźwięku w powietrzu, nieobecnym w tej instalacji.

Maciej Markowski, ur. w 1976 r., muzyk, artysta medialny. Współtworzył zespół Małe Instrumenty, projekt Pieśni przepiękne, grupy Gypsy Pill oraz Kariera. Aktualnie kreuje ironiczno-eksperymentalny, pseudoszantowy zespół Shantharion. Tworzy instalacje multimedialne i teledyski. Założyciel  ośrodka wypoczynku i pracy twórczej Czerwony Dworek 8,  w którym organizuje m.in. coroczne Grzybobrania im. Johna Cage’a.