Migrant Food Language – projekt Food Think Tank
   

29.03.2019
17:00, 19:00, 21:00

Migrant Food Language – projekt Food Think Tank
   

29.03.2019
17:00, 19:00, 21:00

Info

Jedzenie jest elementem łączącym nas wszystkich. Niezależnie od kraju czy kultury, nasza kuchnia wiele mówi o nas, jako o ludziach. Migrant Food Language to projekt kolektywu Food Think Tank, polegający na stworzeniu uniwersalnego języka symboli zrozumiałych dla każdego, w każdym miejscu na świecie. Języka będącego ogólnym narzędziem komunikacji, bazującym na ludzkich zmysłach i empatii, który pozwala porzucić wszelkie bariery.

FTT o MFL

Prace nad projektem MFL rozpoczęły się w roku 2017, w Iranie. Poszukiwaliśmy uniwersalnej formy komunikacji, burzącej dotychczasowe paradygmaty językowe. Zaczęliśmy od dzielenia się. Rozdawaliśmy mieszkańcom nasze receptury. Przepisy, z którymi się utożsamiamy, które mówią dużo o nas samych, o naszych korzeniach i wartościach. Z czasem, proces ten zamienił się w wymianę. Ludzie zaczęli dzielić się z nami swoimi recepturami. Zaczęła tworzyć się między nami przestrzeń poznawcza, która pozwoliła wejść na wyższy poziom komunikacji, oparty na obserwacji zachowań i emocji oraz doświadczaniu jedzenia w sposób empiryczny. Z czasem zapraszano nas do domów na wspólne gotowanie. Poznawaliśmy ludzi poprzez ich kulinarne zwyczaje. Dzięki tej przestrzeni, doświadczyliśmy prawdziwej wymiany kulturowej.

Kolejnym etapem projektu, było rozpoczęcie procesu badań organoleptycznych. Rozłożyliśmy kulturę jedzenia na czynniki pierwsze. Zaczęliśmy badać, jak potrawy, forma podania oraz ich otoczenie wpływają na nasze zmysły i sposób recepcji posiłku. Zastanawialiśmy się, jak bez słów przekazać drugiej osobie nasze subiektywne doznania. Jak zobrazować zmysły. Jak, podróżując po całym świecie, poznawać ludzi nie ograniczając się jedynie do mowy? W efekcie postanowiliśmy całkowicie wyłączyć wzrok i mowę z obszaru naszych badań. Wyłączając je, zatraciliśmy poczucie czasu i barier społecznych. Zyskaliśmy otwartą przestrzeń doświadczalną, w której porozumiewaliśmy się przy pomocy dotyku, węchu, słuchu i smaku. Mogliśmy poczuć się bliżej sami ze sobą i bliżej jako ludzie. Dzięki zebranej wiedzy i doświadczeniom mogliśmy stworzyć opowieść o jedzeniu, bez jedzenia. Historię przedstawioną doświadczaniem zmysłów, tekstury naczyń i ceramiki, struktury jedzenia, analizy dźwięków i zapachów, otoczenia oraz bodźców zewnętrznych.

Efekty pracy, zebrane w czasie dwóch etapów projektu Migrant Food Language, zostaną przedstawione w Centrum Sztuki WRO. Wydarzenie ma formę performansu kulinarnego, który pozwoli uczestnikom doświadczyć innej perspektywy jedzenia, otworzyć się i lepiej zrozumieć samych siebie jako ludzie.

Plan wieczoru przewiduje 3 sesje: 17:00, 19:00, 21:00

Liczba miejsc ograniczona, udział w performansie za zaproszeniem

Wydarzenie odbywa się w niemal całkowitym zaciemnieniu, kończąc dotychczasową ekspozycję w galerii WRO – ścieżkę tematyczną w formie interaktywnej instalacji – zatytułowaną WŁĄCZ ŚWIATŁO.