Niedzielny Poranek Filmowy – Historie nie z tej Ziemi
   

Niedzielny Poranek Filmowy – Historie nie z tej Ziemi
   

Info

Niedziela, 15.02.2015, 12:30
Historie nie z tej ziemi, czyli zielone przypowieści

Najbliższy Poranek w Centrum Sztuki WRO to ostatni dzień Noworocznej Wystawy Interaktywnej oraz wyjątkowa niespodzianka dla małych i dużych miłośników animacji. „Zielone Ludziki, czyli Historie nie z tej Ziemi”, które zobaczymy podczas niedzielnej projekcji na dużym ekranie, to autorski cykl filmów Bronisława Zemana, wybitnego twórcy związanego ze Studiem Filmów Rysunkowych.

Każda z historyjek, której bohaterami są m.in. tytułowe zielone ludziki, to właściwie animowana przypowieść poruszająca tak istotne kwestie, jak tolerancja, egoizm, wartość współpracy czy życie w zgodzie. Wyjątkowo plastyczne i nie silące się na dosłowność, filmy Zemana wciągają, bawią i skłaniają do refleksji, same wprost nie proponując morału czy prostej konkluzji. Dzięki temu są niezwykle sugestywne, ale też delikatne i przepełnione humorem.

Bronisław Zeman to jeden z głównych animatorów i reżyserów związanych ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Absolwent tamtejszego Liceum Technik Plastycznych oraz Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Współpracę z SFR rozpoczął w roku 1958, będąc od 1967 roku reżyserem Studia. Jest autorem lub współautorem wielu scenariuszy do filmów seryjnych i indywidualnych, twórcą opracowań plastycznych. Jego filmy zdobyły wiele nagród na festiwalach w kraju i za granicą, m.in. w Poznaniu, Kielcach, Krakowie, Kownie, Wiedniu, Annecy czy Bilbao.

Po projekcji zapraszamy na autorskie działania warsztatowe i do zabawy przy instalacjach Noworocznej Wystawy Interaktywnej.

W programie:

Historie nie z tej ziemi, czyli: Igraszki w parku
reż. Bronisław Zeman, 1982

Na parkowej ławeczce zielony ludzik czyta gazetę. Tę sielankę zakłóca duży i niemiły drab. Dochodzi do tego, że czas brać zielone nogi za pas i uciekać do swoich!

Historie nie z tej ziemi, czyli: Zielony dywersant
reż. Bronisław Zeman, 1984

Smukły i Gruby mieszkają na małej wyspie na środku oceanu. Gruby jest silniejszy, każe więc Smukłemu robić dziwne rzeczy, na przykład nabierać wodę z z oceanu z jednej, i wylewać ją po drugiej stronie wyspy. Nagle z wody wyłania się zielony ludzik z lunetą, zaczynają lustrować przez nią horyzont. Dzięki temu dostrzegają inną wyspę, na której ludzie żyją normalnie…

Historie nie z tej ziemi, czyli: Zielono na białym
reż. Bronisław Zeman, 1985

Na dużym drzewie rozkwita w najlepsze ludzka społeczność. Niestety, zawsze znajdą się tacy, którym rozkwit i radość przeszkadza, starają się więc naruszyć naturalną wesołość.