Tibor Szemző. Niewidzialna historia
   

19-27.07.2008

Tibor Szemző. Niewidzialna historia
   

19-27.07.2008

Info

wystawa interaktywnych instalacji projekcyjno-dźwiękowych

Tibor Szemző na 8. MFF Era Nowe Horyzontypremiera opery Csoma i retrospektywa filmów

Tibor Szemző, Niewidzialna historia (Lathatatlan történet) :: Współpraca Laboratoria WRO

Projekt Niewidzialna historia powstał podczas trzymiesięcznej rezydencji artystycznej, jaką Tibor Szemző odbył w Centrum Sztuki WRO począwszy od maja 2008 roku w ramach Visegrad Artist Residency Program.

Tibor Szemző na festiwalu Era Nowe Horyzonty 08

Prezentacja „Niewidzialnej historii” w Centrum Sztuki WRO zbiega się ze światową premierą multimedialnej opery „Csoma” autorstwa Tibora Szemző podczas festiwalu Era Nowe Horyzonty. „Csoma” to nowoczesny projekt multimedialny, który będzie się rozgrywał równocześnie na ekranie i na scenie. Premiera będzie miała miejsce 17 lipca. Dodatkowo, podczas ENH zaprezentowana zostanie pełna retrospektywa filmów węgierskiego muzyka, kompozytora i reżysera.

Rezydencja Tibora Szemző jest finansowana ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego w ramach Visegrad Artsit Residency Program

Za wsparcie dziękujemy Węgierskiemu Instytutowi Kultury

Realizacja: maj-lipiec 2008, laboratorium Centrum Sztuki WRO

Współpraca: Laboratorium Centrum Sztuki WRO

O wystawie

Inspirację dla Niewidzialnej historii stanowią archiwalne filmy edukacyjne na taśmie 8mm zrealizowane w byłej NRD i poetyckie teksty węgierskiego filozofa Béli Hamvasa, do których w latach 1996-2000 Szemző opracował szereg aranżacji muzycznych (siedem szkiców na zespół mieszany), wydanych następnie pod tym samym tytułem („Niewidzialna historia”). Kompozycje te tworzą warstwę dźwiękową instalacji, jednak teksty Hamvasa zostały tym razem przetłumaczone i nagrane w języku polskim.Niewidzialna historia (Làthatatlan történet) to rozległa, stworzona z myślą o przestrzeni wystawienniczej Centrum Sztuki WRO interaktywna instalacja sięgająca po vintage i współczesne technologie medialne: system projektorów (pochodząca z lat 70. ubiegłego wieku konstrukcja firmy Meopta), umożliwiających wyświetlanie zapętlonych sekwencji filmowych zapisanych na optycznej taśmie 8mm, sterowanych matrycą ultradźwiękowych sensorów kontrolujących środowisko dźwiękowe i oświetlenie instalacji. Interaktywny komponent pracy został przygotowany przez Laboratoria WRO.

O artyście

 

Urodzony w Budapeszcie w 1955 roku artysta jest kompozytorem, muzykiem,twórcą prac wideo, instalacji i filmów eksperymentalnych prezentowanychna całym świecie. Jego współpraca z WRO sięga 1995 roku, kiedy podczasMiędzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO 95 odbyła się premiera jegokompozycji „Tractatus”, transmitowana na żywo z dużego studia TVP weWrocławiu.