Piotr Jaros – Analysis and Prognosis. Tester 2012 / Atelier WRO
   

5.10 – 15.11.2012

Piotr Jaros – Analysis and Prognosis. Tester 2012 / Atelier WRO
   

5.10 – 15.11.2012

Info

Poprzez handel w SWOIM WŁASNYM, ZŁOTYM WARZYWNIAKU Piotr Jaros testować będzie nurtujące go zagadnienie: czy zająć się sprzedawaniem warzyw, czy kontynuować życie artysty w Polsce.

W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni wystawy artysta zainstaluje stragan handlowy – warzywniak, na którym umieszczone będą warzywa, owoce i waga. Wystawę współtworzą również  trzy filmy:

1. This is it, 2011
2. 40 ton czosnku, 2011
3. Sense, 2011

Kurator: Piotr Krajewski
Współpraca: Małgorzata Gawlik

O wystawie

A może warzywniak?! – zastanawia się Piotr Jaros poprzez przygotowywany w Atelier WRO projekt/wystawę, stwierdzając:

Wszyscy jesteśmy testerami. Chętnie spuściłbym z tonu i pośmiał się, ale się nie da. Koncerny farmaceutyczne, żywieniowe, sieci bankowe, wyszukiwarki internetowe – nieustannie testują nas, chcąc nam coś sprzedać i uzależnić od siebie: produkt, usługę, sposób na pseudo życie. Zachodzi ciągłe ciśnienie, na ile mogą się zbliżyć lub wkroczyć w naszą egzystencję oferując nam pseudonowoczesność, sprytnie opakowaną, którą tak łatwo chwytamy.  Odczuwam niekończące się ciśnienie i eksplozję tej tendencji. Tym bardziej, że sam w niej uczestniczę. Nie jest to bynajmniej sama tylko forma krytyki, po prostu zastanawiam się, jak wyjść z tej „uciążliwej” (opresyjnej) sytuacji.

Jesteśmy nastawieni (gdyż już zaprogramowani) na ciągłą innowację, synergię i szybką, hektyczną przyswajalność. Żądamy, żeby na każdym kroku coś nowego nas zaskakiwało, nie mamy czasu na refleksję. Duchowość wytarzała się za długo w zatęchłej kuchni babci. Duchowość, która stała się tak wstydliwym słowem przez jej brak i przez brak tajemnicy dają o sobie znać przez niezrównoważone działania. Uporczywe przewidywanie przez Internet naszych intencji, czego chcemy, jakie mamy pragnienia powoduje u mnie uczucie KAPITULACJI!

Wydarzenia towarzyszące

Artist Talk – Czwartek, 11.10.2012, 19:00