EEC / BLISKO – Paweł Szeibel (PL) i twórcy związani z Galerią ArtBrut (PL)
   

wrzesień-listopad 2016

EEC / BLISKO – Paweł Szeibel (PL) i twórcy związani z Galerią ArtBrut (PL)
   

wrzesień-listopad 2016

Info

Projekt jest próbą poruszenia kwestii bezpośrednich relacji pomiędzy człowiekiem a przyrodą. Razem z uczestnikami – twórcami związanymi z Galerią ArtBrut – zastanowimy się nad współzależnością pomiędzy światem flory, a tym co ludzkie. Na ile czujemy się związani z środowiskiem roślin? Jaka jest nasza wiedza na temat ekologii? Czy potrafimy zbudować więź z wybranymi gatunkami roślin?

Przyrodę odbieramy większością zmysłów na różnych poziomach – daje to możliwość bezpośredniego, ekspresyjnego działania. Rośliny, mimo braku systemy nerwowego, również są wrażliwe na bodźce zewnętrze takie jak: światło, kolor czy dotyk. W realizowanych pracach spróbujemy nawiązać do tych obserwacji.

W trakcie warsztatów poruszymy zagadnienie ciała ludzkiego jako części ekosystemu. Łączenie sztuki i ekologii to popularny wątek, chętnie podejmowany przez współczesnych artystów. W trakcie pierwszej części warsztatów prześledzimy ich twórczość. Następnie stworzymy mapy myśli oraz prace rysunkowo-malarskie. Druga część warsztatów to eksperymentowanie, tworzenie indywidualnych realizacji w dowolnym medium, zależnym od preferencji poszczególnych twórców (fotografia, wideo, instalacja, malarstwo, performance). Częścią działania będą także wywiady przeprowadzone z uczestnikami, które dopełnią proces twórczy.

Działania warsztatowe organizowane w ramach projektu Eco Expanded City oraz spotkania w Pracowni Aktywizacji Społecznej i Kulturalnej zostaną podsumowane wystawą BLISKO, prezentowaną w Galerii ArtBrut (ul. Ruska 46A / wernisaż: 20 października 2016, godz. 17:00 / wystawa otwarta do 25 listopada).

Twórcy związani z Galerią ArtBrut biorący udział w projekcie: Darek Dera | Marcin Guźla | Piotr Jeruzel | Agnieszka Kołodziejczyk | Jacek Kröle | Magdalena Kożuchowska | Kamil Łyjak | Marta Nawojczyk | Andrzej Niedźwiecki | Piotr Rymko | Wanda Sidorowicz | Daniel Stachowski | Krzysztof „Hetman” Tarnowski | Mateusz Tatarczyk | Elwira Zacharska

Wydarzenia towarzyszące wystawie:
9.11.2016 / godz. 16:00oprowadzanie po wystawie przygotowane przez Pawła Szeibla i spotkanie ze studentami pierwszego w kraju międzyuczelnianego kierunku Arteterapii prowadzonego przez trzy katowickie uczelnie: Akademię Muzyczną im. K.Szymanowskiego, Akademię Sztuk Pięknych i Uniwersytet Śląski, oraz z dr hab. Jolantą Jastrząb, która jest wykładowcą i koordynatorką studiów z ramienia ASP
23.11.2016 / godz. 16:30spotkanie z zespołem Centrum Sztuki WRO i oprowadzanie po wystawie

 

Paweł Szeibel, ukończył studia na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W latach 2006–2007 studiował na Universidad de Castilla-La Mancha w Hiszpanii. Dyplom z wyróżnieniem obronił w 2008 roku w pracowniach malarstwa prof. Jacka Rykały oraz Nowych Mediów prof. Mariana Oslislo. Obecnie jest asystentem w Katedrze Malarstwa macierzystej uczelni.

Tworzy obrazy, filmy wideo oraz instalacje w przestrzeni miejskiej. W sztuce sięga do obszarów zarezerwowanych dla botaników i ogrodników. W pracach poszukuje dialogu pomiędzy człowiekiem a przyrodą. Jego projekty przyjmują formę warsztatów lub akcji, realizowanych wraz z zaproszonymi wolontariuszami. Dokumentuje obrzeża miast, a szczególnie przydomowe ogrody, interesuje go w jaki sposób mieszkańcy kreują krajobraz, oswajają i starają się odtworzyć fragment ulubionego pejzażu. Intuicyjne działania ogrodników-hobbystów w kształtowaniu otoczenia są przewodnim tematem projektów.

Autor pięciu wystaw indywidualnych oraz uczestnik kilkunastu zbiorowych. Najważniejsze to: Last ShotPomiędzy, Przodem do światła, Mocne stąpanie po ziemi, Tam, gdzie kończy się tęcza, Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 5. Pomysłodawca warsztatów realizowanych z Medialabem Katowice, Centrum Sztuki WRO, CSW Zamek Ujazdowski, Galerią Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, Fundacją Giesche. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Śląskiego.