Info
W ramach drugiej części wystawy WRO Résumé zapraszamy na kolejny, siódmy już „Klucz do performance”. To działanie artystyczne grupy Paraperformance – duetu tworzonego przez Dominikę Katarzynę Borkowską i Kamilę Elżbietę Wolszczak. Dotychczasowe akcje duetu odbywały się w kilku różnych instytucjach kultury i przestrzeniach, tym razem działanie wpisuje się w hasło przewodnie Biennale WRO 2017, czyli DRAFT SYSTEMS.
Podczas „Systematyczności” wewnątrz przestrzeni galerii powstanie „fuzja”. Paraperformance rozumie ją jako wymianę i improwizację, a działanie będzie okazją do zgłębiania tej praktyki i wdrażania tego terminu. Podczas działania odbiorcy zaproszeni będą do współtworzenia i eksplorowania materii w kontekście zastanej przestrzeni. Aktywizacja widzów i ich transformacja w uczestników to stała strategia duetu Paraperformance.
Działanie rozpocznie się instruktażem wygłaszanym przez IVONĘ – jeden z najbardziej popularnych syntezatorów mowy. Rekwizytami będą karimaty i białe koszulki, o przyniesienie których proszeni są uczestnicy – to klucz wstępu do akcji. Ważny jest też wygodny strój, który nie krępuje ruchów i generalna gotowość do działania.
„Klucz do performance” jest otwartą platformą dla ludzi nie zajmujących się na co dzień sztuką, którzy chcą poznać inne postrzeganie tworzenia i pozbyć stereotypowych klasyfikacji sztuki i uprawnień do niej. Paraperformance stawia na nowe formy działania na żywo i pracuje z publicznością w celu podnoszenia samoświadomości z obszaru sztuki na żywo i mieszania się różnych języków ekspresji.
Uczestnicy: powyżej 16 roku życia, obowiązkowe jest przyniesienie ze sobą karimaty oraz białej koszulki
Zapisy: udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Osoby chętne do udziału w warsztatach prosimy o wysłanie wiadomości na adres: zapisy@wrocenter.pl. W tytule e-maila prosimy wpisać SYSTEMATYCZNOŚĆ, a w treści maila podać imię, nazwisko, wiek oraz numer telefonu.
Paraperformance to kolektyw tworzony przez Dominikę Katarzynę Borkowską oraz Kamilę Elżbietę Wolszczak. Artystki poznały się w lipcu 2014 roku podczas podróży blablacar. Wspólna wyprawa okazała się drogą prowadzącą w tym samym kierunku, od tamtego momentu Borkowska i Wolszczak tworzą w parze. Doświadczenie performatywne Dominiki wyrasta z teatru oraz choreografii, natomiast Kamili osadzone jest w sztukach wizualnych. Od 2016 roku tworzą jako Paraperformance, szukają nowego języka w działaniach na żywo z konfrontacją i w dialogu z odbiorcą. Balansują na różnych granicach co powoduje brak jednoznacznej definicji ich działań, tylko wspólne przeżycie i uczestnictwo we wspólnym performance oddaje charakter ich twórczości.