Alicja Klich / Sztuka już nie jest dla mnie
   

instalacja, obiekty, wideo

Alicja Klich / Sztuka już nie jest dla mnie
   

instalacja, obiekty, wideo

Info

Praca nagrodzona Nagrodą Publiczności.

Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Wydział Grafiki i Sztuki Mediów
Katedra Sztuki Mediów
Pracownia Kreacji Przestrzeni Multimedialnej
Promotor: prof. Ryszard Jędroś

Autorka o instalacji:
Rozpoczynając ten projekt byłam pewna chęci porzucenia sztuki konceptualnej, teraz jednak wiem, że wszystko płynie. Powstała na podstawie mojego monologu praca traktuje o dylematach, z jakimi mierzyłam się kończąc edukację na ASP – czy zostać artystką z papierem, czy pozostać artystką na papierze, a zająć się mityczną „normalną pracą” (czyt. taką, którą rodzice chwalą się innym rodzicom).

Moja praca dyplomowa to również ręka wyciągnięta do laików sztuki współczesnej. Jeden z elementów instalacji stanowią filmy przedstawiające proces powstawania dzieła, które wołają „hej! Jestem artystką-człowiekiem! Który się głowi, poci, wygina i wymyśla! Nie jestem darmozjadem (bo nikt mi nie płaci), dobrze?”. Drugą rękę z kolei wyciągam do kolegów po fachu, którzy znajdowali bądź znajdują się w tym samym miejscu co ja, których trawiły te same bolączki. Chciałabym, żeby mój dyplom był dla Was ciepłym kocykiem pocieszenia. Pamiętajcie – razem możemy nic.

Alicja Klich do tworzenia używa takich środków wyrazu, jak: wideo, animacja, grafika cyfrowa czy krawiectwo. W swoich pracach porusza zagadnienia związane z feminizmem, dyskryminacją, klimatem czy zaburzeniami psychicznymi. Jako fanka twórczości autobiograficznej, odznaczającej się wyjątkową autentycznością i intymnością, często na tapet w swoich pracach bierze własne życie, otoczenie i problemy. Posługuje się prostolinijnym przekazem, nierzadko podchodząc do problemu w sposób prześmiewczy i balansujący na granicy kiczu. Jest absolwentką sztuki mediów na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz grafiki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.