Don Kichot. Smętne oblicza
   

wystawa Mieke Bal
16.05 – 28.07.2024
wernisaż: 16.05 / czwartek / 18:00

Don Kichot. Smętne oblicza
   

wystawa Mieke Bal
16.05 – 28.07.2024
wernisaż: 16.05 / czwartek / 18:00

Info

16.05.2024
16:00 – spotkanie z artystką
18:00 – otwarcie wystawy

Mieke Bal to mieszkająca w Amsterdamie artystka i teoretyczka kultury znana ze swych prac wideo i publikacji tłumaczonych na wiele języków.

Podczas tej ekspozycji na kilkunastu monitorach ukaże się rozsypana w przestrzeni opowieść o współczesnych losach Don Kichota. Rycerz smętnego oblicza, opisany na kartach powieści Cervantesa wydanej na początku XVII w. stał się bohaterem stale zamieszkującym w naszej kulturze, symbolem uwikłania w splot spraw realnych i wyobrażonych, szalonych porywów i głębokich rozczarowań.

Wydarzenie towarzyszące:
15.05.2024, 17:00 – wykład Mieke Bal „Multi-tentacled Time: On Urgency” połączony z projekcją filmu „It’s About Time! Reflections on Urgency” w Oratorium Marianum w Gmachu Głównym Uniwersytetu Wrocławskiego.

____________________________
Kurator: Piotr Krajewski
Projektantka graficzna: Kinga Gralak
Producentka: Tola Kita
Tłumaczenie i napisy: Nari Kutlubasis, Dagmara Domagała

Polskie napisy do instalacji wideo zostały stworzone w oparciu o nowy przekład powieści Miguela de Cervantesa, Przemyślny rycerz don Kichot z Manczy, którego autorem jest Wojciech Charchalis, a wydawcą Dom Wydawniczy Rebis. Kliknij tutaj po więcej informacji o tym wydaniu.

Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław | wroclaw.pl
Realizowany dzięki wsparciu holenderskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz we współpracy z Instytutem Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego