Info
Przed nami szósta edycja Konkursu Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów, organizowanego wspólnie przez Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu i Centrum Sztuki WRO.
Projekt, rozwijany od 2015 roku, tworzy platformę współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy uczelniami o różnorodnych modelach kształcenia w dziedzinie sztuki mediów. Wydarzenie podkreśla znaczenie sztuki mediów jako kierunku nauczania w obrębie sztuki współczesnej, jest także skoncentrowane na promocji absolwentów.
Otwarcie tegorocznej wystawy, przełożone z wiosny na jesień, odbędzie się w formule hybrydowej z transmisją na żywo z Centrum Sztuki WRO, z udziałem artystów, przedstawicieli zaangażowanych uczelni oraz PUBLICZNOŚCI.
Zapraszamy do dołączania!
Tutaj obejrzysz dokumentację otwarcia wystawy.
Coroczny przegląd najlepszych prac dyplomowych odbywa się na ośmiu publicznych uczelniach artystycznych w Polsce: w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu, a prace do wystawy konkursowej w każdym ośrodku nominują pięcioosobowe komisje.
W dotychczasowej, 5. letniej historii konkursu, pośród najlepszych dyplomów znalazły się zarówno instalacje wideo, animacje komputerowe, ingerencje w mediach społecznościowych, projekty interaktywne i generatywne, koncerty audiowizualne, realizacje z pogranicza bioartu i sieci neuronowych, jak i działania podejmowane z estetyką cosplay i konwencjami świata gier komputerowych. Tym razem spektrum gatunkowe zostaje poszerzone o realizacje VR, 360° czy wykorzystujące AI. Różnorodność taka podkreśla rosnące znaczenie narzędzi medialnych w obrębie sztuki współczesnej i ich roli w kształtowaniu refleksji nad współczesnością.
Nagrodę główną w wysokości 15.000 zł, ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyzna jury w składzie: Agnieszka Jelewska (profesor UAM, dyrektorka HAT Research Center), Łukasz Gorczyca (Galeria Raster) i Benjamin Gruner (Pochen Biennale). W tym wyjątkowym roku, wyjątkowo nie zostanie przyznana jedna Nagroda Publiczności. Ponieważ trudno przewidzieć, czy odwiedzający będą mieli okazję oddać swe głosy na wybraną pracę, przeznaczona na nagrodę kwota, fundowana przez Rektorów uczelni biorących udział w konkursie, zostanie podzielona między wszystkich uczestników. Po raz pierwszy z kolei redakcja magazynu „Contemporary Lynx” nagrodzi wybraną artystkę/wybranego artystę publikacją portfolio oraz dodatkowymi działaniami promocyjnymi.
KONFERENCJA: 20.11.2020 / piątek / 10:00-15:00
Każdorazowo Konkursowi Najlepszych Dyplomów towarzyszy konferencja naukowa. Tegoroczna – Z DYSTANSEM, odbyła się online na platformie ZOOM, z transmisją przez kanał Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na YouTube. Zapis wideo jest dostępny tutaj.
Nagrody
NAGRODA GŁÓWNA
Jury jednogłośnie zdecydowało o przyznaniu nagrody Horacemu Muszyńskiemu za pracę And I Love You so Much, and I Like You so Much. Film zrealizowany kamerą 360 stopni łączy głęboko intymną perspektywę z nowymi możliwościami technologicznymi i w nowy sposób przekazuje fundamentalne doświadczenie egzystencjalne jakim jest proces odchodzenia bliskiej osoby. Jury zdecydowało o nagrodzeniu pracy Muszyńskiego doceniając jej klarowną i sugestywną formę, a przede wszystkim przesłanie – niezbywalność humanistycznego wymiaru sztuki nowych mediów.
NAGRODA MAGAZYNU „CONTEMPORARY LYNX”
Contemporary Lynx, po obejrzeniu tegorocznej wystawy Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów postanowiło przyznać swoją nagrodę Krystianowi Grzywaczowi. Doceniamy konsekwentne rozwijanie tematów, badanie kondycji ludzkiej przy użyciu nowych technologii. Systemy sztucznej inteligencji nie są bohaterami seriali sci-fi lecz zaczynają być narratorami dnia codziennego. Tak jak filozoficzno-egzystencjalna historia prowadząca nas przez film Krystiana okazuje się w całości „sztucznym” tworem wygenerowanym przez program GPT-2, tak i nasza rzeczywistość jest już w ogromnym stopniu kierowana-symulowana przez algorytmy. To nie jest odległa przyszłość, to jest nasza codzienna komunikacja, praca, decyzje i relacje międzyludzkie – szczególnie w tym roku stało się to widoczne. Żyjemy w sieci. Jesteśmy prymitywną formą awatarów (prymitywną, gdyż korzystającą z narzędzi powierzchownie, nie mając świadomości całości ich możliwości, znaczenia, wpływu i naszego w nich uwikłania). Jeszcze krok i zatracimy swoją cielesność i niczym syntetycznie wygenerowane modele Grzywacza będziemy zmierzali ku samounicestwieniu potykając się o cyfrowe przeszkody. Natura, którą konsekwentnie ludzkość niszczy zostaje zastąpiona przez tytułową „martwą naturę” – to kierunek, w którym niechlubnie dążymy.
NAGRODA PUBLICZNOŚCI
W tym wyjątkowym roku, wyjątkowo nie została przyznana jedna Nagroda Publiczności.
Ponieważ trudno było przewidzieć, czy odwiedzający będą mieli okazję oddać swe głosy na wybraną pracę, przeznaczona na nagrodę kwota, fundowana przez Rektorów uczelni biorących udział w konkursie, została podzielona między wszystkich uczestników.
Składy komisji konkursowych
Katowice / Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach:
Lila Leń, Paweł Janicki (WRO), Joanna Rzepka-Dziedzic (Galeria Szara), Agata Cukierska (CSW Kronika), dr. hab Piotr Muschalik (ASP)
Wrocław / Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu:
Malwina Hajduk, Krzysztof Dobrowolski (WRO), Joanna Kobyłt (MWW), Jakub Lech (IP Group), dr hab. Jakub Jernajczyk (ASP)
Kraków / Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie:
Dagmara Domagała, Cezary Wicher (WRO), Monika Kozioł (MOCAK), prof. Piotr Marecki (Korporacja HaArt, UJ), dr Mariusz Front
Łódź / Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi:
Małgorzata Sikorska, Paweł Janicki (WRO), Agnieszka Pindera (MS2), Marcin Polak, dr Tomasz Załuski (ASP)
Gdańsk / Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku:
Dominika Kluszczyk, Piotr Krajewski (WRO), Gabriela Warzycka-Tutak (GGM), Natalia Cyrzan (IKM), Anka Leśniak (ASP)
Warszawa / Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie:
Małgorzata Sikorska, Dominika Kluszczyk (WRO), Michał Lasota (Galeria Stereo), Magdalena Komornicka (Zachęta), dr Piotr Kopik
Szczecin / Akademia Sztuki w Szczecinie:
Malwina Hajduk, Krzysztof Dobrowolski (WRO), Stanisław Ruksza (Trafostacja), Magdalena Lewoc (Muzeum Narodowe w Szczecinie), Anna Orlikowska (Akademia Sztuki)
Poznań / Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu:
Dagmara Domagała, Paweł Janicki (WRO), Zofia Nierodzińska (Arsenał), dr Michał Krawczak (HAT), dr Krzysztof Łukomski